вівторок, 27 серпня 2024 р.

Сервіс Canva: від теорії до практики

 Canva – це потужна онлайн-платформа для створення різноманітних графічних матеріалів: від простих логотипів до складних презентацій. Завдяки величезній бібліотеці шаблонів, зображень, шрифтів і ілюстрацій, ви можете легко втілити будь-яку творчу ідею. А інтуїтивно зрозумілий інтерфейс дозволяє працювати в Canva навіть тим, хто не має спеціальних знань, й допомагає зосередитись на змісті, а не на технічних деталях. Тож не дивно, ще цей сервіс користується великою популярністю серед освітян. Адже він допомагає створювати унікальні навчальні матеріали та перетворити урок на маленьке свято креативності. І саме про це ми поговоримо під час Всеукраїнської інтернет-конференції «Canva для вчителів: практичний інтенсив». Наші спікери поділяться цікавими ідеями та корисними порадами щодо використання цього ресурсу в освітньому процесі та у професійній діяльності педагогів.

А ще ми підготували огляд освітніх продуктів «На Урок», який допоможе покращити теоретичну базу та вдосконалити практичні навички. 

Сервіс Canva: якісне створення візуального контенту 

Canva  ідеально підходить для педагогів, які хочуть заощадити час і при цьому отримати якісний та професійний результат. За його допомогою ви можете швидко та легко створювати візуальний контент й тим самим робити уроки більш цікавими та яскравими. Цей онлайн-сервіс пропонує величезну бібліотеку шаблонів, які можна налаштувати під свої потреби і створити унікальний дизайн та яскраві макети для уроків всього за декілька хвилин. У цій статті ми стисло розглянули основний функціонал, який пропонує базова (безкоштовна) версія та запропонували декілька ідей для створення інфографіки та презентацій.


Використання сервісу Canva для створення учнівських проєктів: 5 ідей

Canva – це не просто графічний редактор. Це цілий всесвіт можливостей для створення яскравих і оригінальних проєктів! Він чудово підходить для проєктної роботи учнів, адже має інтуїтивний інтерфейс, зрозумілий навіть для молодших школярів, величезну кількість шаблонів і різноманітні елементи, які дозволяють створювати унікальні та креативні дизайни. А ще Canva надає можливість декільком користувачам працювати над одним проєктом одночасно, що ідеально підходить для групових проєктів. У цій статті ми запропонували декілька ідей для учнівських проєктів, які можна використовувати на будь-яких уроках.


Просто та швидко: три лайфхаки для створення презентацій у Canva

Canva – це чудовий помічник у створенні професійних презентацій без особливих зусиль. Навіть якщо ви новачок у дизайні, за його допомогою ви  зможете швидко і легко створити інтерактивний освітній продукт, який неодмінно справить враження на ваших учнів. А якщо ви не маєте часу на створення презентації з нуля, ви можете скористатись бібліотекою шаблонів й адаптувати їх для своїх потреб - як для виступу перед колегами чи батьками, так і для  уроку. Тож у цій статті ми підготували декілька простих порад, які допоможуть створити  яскраву та інформативну презентацію, що запам'ятається надовго. Ви дізнаєтесь, як перетворити звичайні фотографії на справжні шедеври, додати руху за допомогою анімації та користуватись магією автоматичного редагування. 


Створення візуального контенту за допомогою штучного інтелекту в Canva

Штучний інтелект проникає в усі сфери нашого життя, і Canva не стала винятком. Завдяки інтеграції інструментів ШІ, створення яскравих і привабливих навчальних матеріалів стало доступним як ніколи раніше.  Magic Studio від Canva - це справжній прорив у сфері дизайну, який відкриває перед вчителями безмежні можливості та дозволяє створювати динамічний контент за лічені секунди. За його допомогою ви можете генерувати унікальні зображення, редагувати фотографії та створювати дизайни будь-якої складності. Тож у цій статті ми поділимося практичними порадами, як використовувати всі переваги цього інстумента для створення ефективних навчальних матеріалів.


Що таке мудборди та як їх використовувати на уроках

Мудборд – це універсальний інструмент, який можна використовувати в різних сферах. Незалежно від того, чи готуєтесь ви до презентації, пишете твір чи просто хочете візуалізувати свою мрію, мудборд допоможе вам структурувати свої думки та створити яскравий образ. А ще це ефективний навчальний метод, який допомагає учням розвивати уяву, творче мислення вміння аналізувати інформацію та працювати у команді. Колись його створювали вручну, вирізаючи картинки з журналів. Сьогодні ж, завдяки онлайн-сервісам, як-от Canva, створити мудборд стало набагато простіше та цікавіше. Величезна бібліотека зображень, шаблонів і інструментів для колажування дозволяє кожному, від дизайнера до школяра, створити яскравий та креативний візуальний контент.

четвер, 22 серпня 2024 р.

Вправи для розвитку медіаграмотності школярів

 В умовах «інформаційної війни», коли щодня ми піддаємось справжнім «бомбардуванням» фейкової та неправдивої інформації, особливо вразливою категорією є школярі. Аби навчати їх виявляти небезпечний контент в соцмережах і месенджерах, перевіряти його на достовірність та шукати упередженості пропонуємо використовувати такі прийоми:

  • деконструкція повідомлень;
  • «Бокове» читання;
  • розгорнутий аналіз медіаресурсів;
  • створення різноманітних медіапродуктів;
  • пошук «правди» у рекламі.

Докладніше ці вправи розглянуті за посиланням https://naurok.com.ua/post/10-cikavih-idey-dlya-navchannya-uchniv-mediagramotnosti


середа, 3 липня 2024 р.

Штучний інтелект vs критичне мислення: хто переможе?

 Тепер, коли штучний інтелект більше не майбутнє, а реальність, нам украй важливо навчитися використовувати його із користю та продуктивно співіснувати. Тим паче, що зараз він входить буквально у всі сфери нашого життя: все більше компаній інтегрують ШІ у свої продукти, зокрема для модерування контенту, виконання простих завдань та спілкування з клієнтами. Серед задач, які має розв'язати штучний інтелект, зокрема і розпізнавання дезінформації. Проте водночас саме ШІ генерує безліч не надто достовірного контенту та дозволяє створювати більше продумані та правдоподібні фейки. Як цьому протидіяти? Звісно, за допомогою критичного мислення!

Критичне мислення – це аналіз інформації та ухвалення рішень на основі доказів і логіки. Ця навичка є унікальною для людини, ШІ, як би не хотів, мислити критично не вміє. І саме в цьому полягає наша беззаперечна перевага над ним. Тож одне з найважливіших завдань – навчити учнів критично мислити. Як саме? На допомогу прийдуть перевірені часом методи та прийоми.

Проєктне навчання

Робота над проєктом, виконання якого потребує ретельного дослідження теми та глибого аналізу – чудовий спосіб розвивати критичне мислення. Пошук інформації в різних джерелах, оцінка достовірності та надійності даних, синтез інформації – всі ці елементи роботи над проєктом допомагають розвивати критичне мислення. 

Запропонуйте дітям виконати проєкт, присвячений штучному інтелекту: «Штучний інтелект: історія появи, розвитку та сучасність». Школярі мають зібрати якомога більше інформації про ШІ, про дослідження, які передували його появі, про надії, пов'язані з ним тощо. А також – дослідити різні точки на зору на штучний інтелект та його подальший розвиток. Останній етап проєкту – спробувати поспілкуватися зі штучним інтелектом, наприклад, через чат «На Урок», та запитати в нього, як і звідки він з'явився та як планує розвиватися надалі.

Також можна виконати проєкт, присвячений фейкам та дезінформації. Запропонуйте дітям, використовуючи штучний інтелект, створити фейкову новину. Наскільки вона буде схожою на реальну? А чим відрізнятиметься? А як зрозуміти, що перед нами саме фейк?

Використання ШІ – дійсно справжній виклик для людства, адже ми маємо повністю залучити критичне мислення, аналізуючи результат взаємодії зі штучним інтелектом. Про те, як ШІ може допомогти розвивати критичне мислення, поговоримо на вебінарі Любові Цукор «Чат "На Урок": розвиток критичного мислення учнів за допомогою штучного інтелекту». Чекаємо на вас 19 травня о 16:00!

Дискусії та дебати

Підготовка до дискусій та дебатів вимагає не лише ретельного аналізу, а й оцінки різних точок зору на конкретне питання. Обговорюючи протилежні точки зору, розглядаючи сильні та слабкі сторони аргументів опонентів, діти вчитимуться мислити конструктивно та критично, розв'язувати навіть складні проблеми. До того ж участь у дискусіях та дебатах неабияк заохочує приймати та розуміти точку зору іншої людини та, якщо вона права, змінювати свою думку. 

Запропонуйте учням кілька тем для дискусії та дебатів:

  • Що може зробити зі світом штучний інтелект?
  • Чи може штучний інтелект замінити вчителя? 
  • Чим штучний інтелект схожий / відрізняється від людського?

Рольові ігри

Наприклад, «Шість капелюхів», сенс якої полягає в розгляді однієї проблемної ситуації з 6 незалежних одна від одної точок зору. Це дозволяє сформувати максимально повне уявлення про предмет дискусії та на логічному й емоційному рівнях оцінити переваги і недоліки.

Так, запропонуйте дітям подумати над тим, як та що зміниться у школі, якщо учні виконуватимуть усі завдання з допомогою штучного інтелекту. А далі починаємо приміряти капелюхи:

  • Білий – аналізуємо дані про штучний інтелект та його можливості.
  • Жовтий – досліджуємо всі можливі переваги заміни вчителів ШІ, робимо оптимістичний прогноз.
  • Чорний – оцінюємо недоліки, ризики та загрози заміни вчителів ШІ.
  • Червоний – намагаємося спрогнозувати розвиток ситуації, висловлюємо всі можливі припущення та здогадки.
  • Зелений – шукаємо альтернативитакому розвитку ситуації.
  • Синій – дискутуємо, підбиваємо підсумки.

Насправді штучний інтелект може допомогти привернути увагу до розвитку критичного мислення та зайвий раз продемонструвати, наскільки важливо аналізувати і перевіряти інформацію, яку ми отримуємо. Навіть якщо нам здається, що джерело даних, яке ми використовуємо, цілком надійне. 

вівторок, 18 червня 2024 р.

12 кейсів для розробки правил поведінки школярів у віртуальному світі

 Дивовижний світ цифрових технологій створив безліч нових можливостей для спілкування та навчання школярів. Але разом із тим виникла потреба в опануванні новими навичками: вміння критично оцінювати контент, поважати авторське право, дотримуватися правил безпеки та бути відповідальним і свідомим учасником онлайн-спільноти. Як сприяти формуванню цифрової компетентності школярів? Спробуйте застосувати кейс-технологію!

Метод кейсів є дієвим неформальним способом навчання, який сприяє ефективному засвоєнню знань та опануванню певними навичками. Аналіз конкретних життєвих ситуацій заохочує школярів не лише міркувати над проблемою, а й генерувати власні цінності, захищати свою думку та поважати позицію інших. Тож запропонуйте школярам дослідити досить розповсюджені випадки та розробити власні правила поведінки в мережі!

Кейс № 1

Олена та її друзі часто знімають різні відео та завантажують їх на YouTube. Нещодавно вони зняли ролик-стилізацію найпопулярнішого кліпу відомої співачки та виклали його на відеохостинг. Діти, переодягнені у різнокольорові костюми, танцювали та співали в такт музиці. Але через декілька днів на цьому відео зник звук та  з'явилося таке повідомлення: «Це відео містить матеріали компанії, яка заблокувала його на підставі авторських прав».

Чому звук був вимкнений, а відео не заблокували? Яким вимогам має відповідати відеоролік, створений на основі авторської музичної композиції (пісні)? 

Варіант правила: дотримуватися авторських прав. 

Що необхідно додатково: інформаційні статті та закони, що стосуються дотримання авторського права; реальні приклади із життя, приклади інших країн, де суворо дотримуються авторського права.

Кейс № 2

Близько двох тижнів тому Андрій отримав повідомлення від свого друга з запрошенням пограти в нову онлайн-гру. Хлопець погодився, перейшов за прикріпленим посиланням та зареєструвався. Гра йому дуже сподобалась, але наступного дня він отримав електронного листа з незнайомої адреси з вимогою сплатити певну суму за користування цим ресурсом. Школяр його проігнорував, але тепер листи з загрозами благополуччя його сім’ї, стали надходити щодня.

Як ви думаєте, чого йому не слід було робити? Що робити тепер?

Варіант правила: не користуватися підозрілими сайтами; повідомляти батькам про будь-які випадки фішінгу.

Що необхідно додатково: інформація, що таке фішинг, способи захисту від нього.

Кейс № 3

Після першого семестру до класного керівника 10-го класу звернулася мати нової учениці. Вона повідомила, що в соціальній мережі з’явилася група під назвою «Ненавиджу новеньку», до якої приєдналася більшість класу. У групі публікуються відомості, що ганьблять дівчину, на її телефон надходять повідомлення з загрозами та вимогами покинути клас. Донька йти з класу та зі школи не хоче, але емоційний стан дівчинки дуже погіршився. Після розмови з вчителем ситуація не змінилася.

Як потрібно діяти в цьому випадку? Щоб ви порадили робити дівчинці?

Варіант правила: у разі підтвердженого факту кібербулінгу звернутися до адміністрації школи.

Що необхідно додатково: інформація про кібербулінг та відповідальність за нього.

Кейс № 4

Якось увечері Оксана виявила, що хтось зламав її обліковий запис у соціальній мережі, розмістив на стіні непристойні зображення та став розсилати образливі листи її друзям. Оксана відновила доступ до облікового запису та змінила пароль, але було вже пізно. Багато хто видалив її з друзів і додав до чорного списку, а хтось навіть перестав розмовляти з нею в школі.

Що слід зробити Оксані, аби відновити свою репутацію? Як запобігти цій ситуації?

Варіант правила: придумувати складні паролі для облікового запису.

Що необхідно додатково: інформація щодо цифрової безпеки, рекомендації до створення паролів.

Кейс № 5

Вадиму 14 років, він добре навчається, займається карате, бере активну участь в учнівському самоврядуванні. Одного разу, виходячи зі школи, він зустрів свою бабусю, яка поправила його шарф та поцілувала на прощання. Його однокласник зняв цю сцену на відео та розмістив у соціальній мережі з підписом «У Вадима нова подружка!». Коли Вадим дізнався, хто це зробив, він добряче відлупцював автора посту. Через це його усунули від участі в спортивних змаганнях.

Хто вчинив неправильно? Щоб ви зробили на місці Вадима?

Варіант правила: не дозволяти своїм негативним емоціям виходити з-під контролю.

Що необхідно додатково: алгоритм поведінки у разі подібної ситуації, запевніть школярів, що у разі виникнення подібної ситуації вони можуть звернутись до вас.

Кейс № 6

У 9-му класі навчаються дві подруги – Катерина та Ольга. Під великим секретом Катерина розповіла Олі, що їй подобається Євген із 11-го класу. Оля не втрималася та розповіла про це одній знайомій у соціальній мережі, і незабаром це стало всім відомо. Коли над Катею почали сміятися однокласники, вона дуже розлютилася та стала писати про подругу всякі гидоти в мережі. Батьки Олі звернулися до класного керівника та директора школи. У результаті Катя була змушена перейти до іншої школи.

Хто постраждав у цій ситуації? Як би ви вчинили на місці обох дівчаток?

Варіант правила: не ображати інших у соціальних мережах, з повагою ставитись до таємниць інших.

Що необхідно додатково: поради щодо «гігієни» поведінки в соцмережах, інформація про відповідальність за дії, що суперечать загальноприйнятим нормам.

Кейс № 7

Ви знайшли потрібну книгу в Інтернеті та вирішили її завантажити. Але при цій спробі виник банер, який заблокував весь екран. Він містив повідомлення, що для отримання коду розблокування потрібно поповнити рахунок, надіславши повідомлення на номер NNNN (вартість СМС — 200 гривень).

Що робити? Як не потрапляти в подібні неприємні ситуації?

Варіант правила: користуватися перевіреними інтернет-ресурсами.

Що необхідно додатково: інформація про авторське право, небезпеки в мережі, використання антивірусів та антибанерів.

Кейс № 8

Для виступу на уроці біології Павло підготував доповідь про єнотів. Для своєї презентації він скопіював декілька фотографій зі спеціалізованих сайтів та пошукової системи Google. Крім того, він додав декілька фотографій домашнього улюбленця з профиля соціальної мережі свого друга Василя. У доповіді він використав матеріал відомого вченого-дослідника з дотриманням правил цитування (вказав його ім’я та прізвище, оформив текст лапками, а використаний сайт додав у список використаних джерел).

Чи порушив Павло чиїсь авторські права під час підготовки презентації? У яких випадках школяру варто бути уважнішим?

Варіант правила: дотримуватися правил доброчесного використання авторських матеріалів, робити посилання на використані джерела інформації, за можливості питати дозволу щодо використання інформації.

Що необхідно додатково: інформація про доброчесне використання публічної інформації.

Кейс № 9

Владислав захотів придбати подарунок своєму батькові - новий смартфон. Серед безлічі інтернет-магазинів, він обрав той, що пропонував сучасні пристрої за низькою ціною. На сайті магазину була розміщена така інформація:

  • Про магазин. Ми успішно працюємо з 2021 року! Гаджети були вилучені в різних підприємців при спробі їх контрабандного ввезення до України, без сплати мита та відповідних податків. Наша мета – максимально швидко реалізувати товар, тому ми встановили такі низькі ціни. На весь товар надається гарантія 1 рік.
  • Доставка здійснюється Новою Поштою (потрібна оплата гарантійного внеску) або кур’єром служби експрес-доставки (лише за умови повної передоплати замовлення). Самовивозу немає.
  • Оплата тільки через карту VISA.

Яка інформація на сайті не викликає вашої довіри? Яким чином можна перевірити чесність інтернет-магазину?

Варіант правила: робити інтернет-покупки лише у перевірених продавців, які мають надійну репутацію та позитивні відгуки.

Що необхідно додатково: критерії безпечного сайту, алгоритм перевірки достовірності інформації.

Кейс № 10

Марія (14 років) дуже переживала, коли розійшлася зі своїм хлопцем. Аби подолати депресію, вона шукала в мережі інформацію про стосунки. В одній зі спільнот побачила дуже схожу історію незнайомої дівчини Вікторії. Марія написала їй особисте повідомлення, вони почали спілкуватися, ділилися почуттями та хвилюваннями. В одному з повідомлень Віка написала, що забути їхнє нещасне кохання допоможе яке-небудь заняття чи захоплення. Вона повідомила, що нещодавно знайшла чудову студію танців і запропонувала Марійці піти туди разом.

Якими можуть бути наслідки зустрічі? Як Марійка може себе убезпечити?

Варіант правила: бути обережні у спілкуванні, якщо ви не знайомі з цією людиною у реальному житті.

Що необхідно додатково: інформація про небезпеки соціальних мереж.

Кейс № 11

Тиждень тому на акаунт Надії підписався незнайомий хлопець Сашко (13 років). Надія побачила, що на нього підписано декілька її знайомих, тому також почала стежити за ним. Сашко написав, що вона йому дуже сподобалася на одній зі світлин у профілі спільного друга, тому він хотів би познайомитися з нею ближче. Вони почали активно листуватися. Надія розповіла йому про свої захоплення, улюблений відпочинок, навчання та родину, повідомила домашню адресу та номер телефону. Сашко здавався їй дуже уважним і дбайливим хлопцем, їй дуже сподобалось, що він у неї закоханий. І ось учора Сашко запропонував дівчині сходити до кінотеатру на вечірній сеанс…

Чи варто Наді погодитись на зустріч? Якими можуть бути наслідки? 

Варіант правил: не розповідати незнайомцям в мережі багато про себе;  не погоджуватися на пропозицій зустрітися з незнайомими людьми у малолюдному місці. 

Що необхідно додатково: інформація про небезпеки в соціальних мережах, рекомендації щодо ведення акаунту

Кейс №12

Тетяна (15 років) дуже приваблива дівчина, яка любить фотографуватись та викладати світлини в соціальні мережі. Сьогодні вона отримала особисте повідомлення від Сніжани (35 років), яка представилася агентом модного журналу. Жінка написала, що вражена зовнішністю дівчинки й керівництво журналу запрошує її на співбесіду. Але запрошення не означає, що дівчину обов'язково приймуть моделлю - все залежить від того, як вона проявить себе під час зустрічі. Сніжана залишила свій контактний email та посилання на офіційний сайт видавництва.

Чи варто Тетяні погоджуватися на співбесіду? Якими можуть бути наслідки? 

Варіант правила: не погоджуватися на зустріч з незнайомими дорослими людьми;не приймати сумнівні пропозиції.

Що необхідно додатково: інформація щодо захисту у подібних ситуаціях, контакти гарячих ліній.