понеділок, 9 вересня 2019 р.

Секстинг, грумінг, мобінг: від чого страждають діти в інтернеті







Організація «Ла Страда Україна» розпочала роботу 20 років тому і спершу займалася попередженням торгівлі людьми, але згодом стала допомагати постраждалим і від інших форм насильства. Тепер ГО «Ла Страда Україна», окрім іншого, надає громадянам консультації на двох безкоштовних національних гарячих лініях. Перша — для дорослих: вона покликана попереджати випадки домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації. А друга — для дітей (0 800 500 225 — зі стаціонарних телефонів, 116 111 — із мобільних). Дитяча гаряча працює з 2013 року. Із самого початку її роботи небезпеки в мережі стали однією з головних тем, із якими зверталися до ГО діти та їхні батьки. Відповідь на дзвінки на гарячу лінію надають психологи, юристи та соціальні працівники.
За останні півтора року, з січня 2017-го по червень 2018-го року «Ла Страда Україна» прийняла 35 тис. 534 дзвінки на дитячу гарячу лінію. Проаналізувавши приводи для дзвінків, організація визначила основні: права дітей, психологічне здоров’я дітей (тривога, самотність, страхи, суїциди), випадки насильства та жорстокого поводження з дітьми (зокрема комерційна та сексуальна експлуатація), а також стосунки в сім’ї і з однолітками, питання статевого виховання й ВІЛ / СНІД, правосуддя щодо дітей, проблеми внутрішньо-переміщених осіб та інші.
Третина зі всіх звернень — а це понад 11,4 тисячі дзвінків — стосувалися небезпек для дітей у мережі. 10 тис. 621 раз дзвонили самі діти, а 800 разів — дорослі, які хотіли отримати консультацію щодо ситуації з дитиною. Такою статистикою президентка організації Ольга Калашник поділилася на круглому столі «Безпека дитини в інтернеті», організованому спільно з Міністерством інформаційної політики України.
За словами Ольги Калашник, небезпеки в мережі дотичні до більшості з цих проблем. «Наші колеги з мережі неурядових організацій “Жінки проти насильства” (Women Against Violence, WAV) проводили дослідження й виявили, що у 80 % випадків гендерно зумовленого та домашнього насильства застосовуються нові медіа — саме в інтернеті відбуваються переслідування, погрози, шантаж із застосуванням відео та фото. Підтвердження такі тенденції ми отримали й із дзвінків на нашу гарячу лінію», — розповіла вона.
Ольга Калашник. Фото — ІА «Укрінформ», надане МІП.
Найбільше питань було про комп’ютерну та інтернет-залежність — 2877 дзвінків. На другому місці секстинг — інтимне листування й пересилка фото інтимного характеру. «Сама по собі вона, звісно, може бути між людьми, — якщо нікого не кривдить. Але вона також може спричинити конфлікти й навіть довести дитину до самогубства, якщо її співрозмовник погрожуватиме передати це листування чи фото третім особам», — зазначила очільниця «Ла Страда Україна». Секстингу стосувалося 2627 дзвінків.
Статистика звернень на «дитячу» гарячу лінію ГО «Ла Страда Україна» за минулі півтора року
1532 рази на гарячу лінію повідомили про випадки тролінгу — глузування з дитини та провокацій щодо неї.
Скарги на фішинг — інтернет-шахрайство, метою якого є отримати доступ до логінів та паролів користувача, — прозвучали під час 1207 дзвінків.
1047 повідомлень «Ла Страда Україна» отримала про грумінг — входження в довіру до дитини з метою подальшої особистої зустрічі для вступу в сексуальні відносини, експлуатації чи шантажу. «Це ті всім відомі нам випадки, коли доросла людина під виглядом однолітка починає спілкуватися з дитиною, входить до неї в довіру й потім використовує», — пояснила Ольга Калашник. Нагадаємо, в липні представник Кіберполіції України Заур Урусов розповів Media Sapiens про кілька випадків грумінгу в Україні, щодо яких були порушені кримінальні справи.
919 дзвінків стосувалося смертельних квестів у соціальних мережах, метою яких є доведення дитини до самогубства. Широко відомою стала «гра» «Синій кит» у соцмережі «ВКонтакте», а нещодавно також стало відомо про небезпечний додаток до месенджера Whats App МОМО.
Ще три категорії небезпек, які виділили «Ла Страда Україна», це кібербулінг — мобінг — цькування групою людей (697 дзвінків) та цькування дитини онлайн (398 дзвінків). Останньою за кількістю дзвінків загрозою виявився картинг (122) — шахрайство з банківськими картками.
Дані гарячої лінії за перше півріччя 2018 року
«Поруч із можливостями, які нам надають нові інформаційні засоби, існує дуже багато небезпек, до яких і діти, й дорослі є вразливими, — каже пані Калашник. — Уже перелічені серйозно впливають на емоційний стан дитини й можуть мати трагічні наслідки. Вони можуть призвести до сексуального насильства, торгівлі людьми, вбивств та самогубств. Нам усім разом треба щось із цим робити. Насамперед — розпізнавати ці небезпеки. Також має бути співпраця з Центральними органами виконавчої влади — Міністерством внутрішніх справ, Міністерством освіти та науки, Міністерством інформаційної політики тощо — щодо попередження впливу онлайн-злочинів на дітей, проведення профілактичної роботи серед молоді, батьків, спеціалістів, а також розслідування таких злочинів і притягнення винних до відповідальності».
«Ла Страда Україна» вже співпрацює з Міністерством інформаційної політики України. Відомство ініціювало партнерство «Ла Страда Україна» з офісом Facebook — у результаті контакти й номери гарячих ліній ГО опублікували в «Центрі безпеки Faceboоk», а також розділі «Протидія самогубствам».
Користувач може знайти їх, обравши в переліку країн Україну.
«Ми ж тепер володіємо унікальним правом, дізнавшись про певні небезпечні ситуації щодо дітей і дорослих у Faceboоk, повідомити про них соціальну мережу, — зазначила Ольга Калашник. — Я думаю, що це може бути прикладом співпраці громадянського суспільства, центрального органу виконавчої влади та провідної соціальної мережі. Потрібно, щоби подібних ініціатив було більше. Адже інтернет стрімко змінюється й там увесь час з’являються нові виклики».
Нагадаємо, півтора роки тому ГО «Детектор медіа» презентувала мультимедійний онлайн-посібник з медіаграмотності для підлітків «МедіаДрайвер». Його основна мета − навчити молодь орієнтуватися в світі інтернету та ЗМІ, а також критично сприймати інформацію. Ресурс складається з 16 тематичних розділів. Два з них присвячено захисту підлітків від загроз у мережі: психологічному та технічному.

понеділок, 26 серпня 2019 р.

Google Диск не закривається, а оновлює формат

Йдеться про оновлення Диску з розширенням функцій

Сервіс Google Drive припинить своє існування в старому форматі, однак на заміну прийде нова версія диску із розширеними функціями. Про це повідомляє офіційний блог Google.
«Google Диск для Mac/ПК офіційно застарів. Він не підтримуватиметься починаючи з 11 грудня 2017 року, і він повністю відключиться 12 березня 2018 року. Ми рекомендуємо використовувати Stream Drive File. Як альтернатива або на додаток до установки Drive File Stream ви можете перейти на нову версію Диска для Mac/ПК під назвою «Створення резервних копій та синхронізація», – йдеться в повідомленні.

Компанія зазначила, що дані користувачів не будуть втрачені. Оновлений Google Диск – Drive File Stream буде включений для всіх користувачів із можливістю синхронизації, більш швидкого доступу до файлів, розширеними адміністративними функціями і посиленою системою захисту.
Drive File Stream – це новий додаток, що дозволяє швидко отримати доступ до всіх файлів Google Диска на вимогу прямо з комп'ютера, тобто майже без використання місця на жорсткому диску.

В чому різниця цих двох програм?
1. Для приватних користувачів буде доступний Backup and Sync - по суті, це оновлена версія Диска, але з додатковими можливостями;
2. Drive File Stream обіцяють як більш комплексне і зручне "хмарне" рішення. Але повноцінне його використання можливе буде лише при платній підписці.
Отже, швидке закриття десктопної програми Google Drive багатьма було невірно інтерпретовано як закриття доступу. Дійсно, з 12 березня 2018 року програма Google Drive буде відключена, але жоден користувач не втратить доступу до своїх файлів у хмарному сховищі.

За матеріалами  https://mind.ua/   та https://konkurent.in.ua/

субота, 10 серпня 2019 р.

404 Not Found - що це?



Помилка 404, яка часто з’являється в результатах пошуку по сайту або при переході по посиланнях, означає, що сервер не зміг знайти запитувану інформацію. Це ні в якому разі не означає, що сервер недоступний, або з ним щось не так, просто інформації, яку ми намагаємось отримати, на ньому немає. 
Найчастіше подібна ситуація виникає, коли який-небудь матеріал або веб-сторінку переносять в інше місце, змінюють її URL або повністю видаляють. 
Помилка 404 настільки часто зустрічається в Інтернеті, що кожен поважаючий себе сайт намагається якось оформити сторінку з повідомленням про цю помилку. Це робиться для того, щоб компенсувати негативні емоції користувача, що з’являються тоді, коли він не знаходить те, що шукав. В Інтернеті навіть є цілі ресурси, присвячені цікаво оформленим 404 сторінкам. 

Також на сторінці 404 розміщують інформацію про найбільш корисні розділи сайту, які рекомендується відвідати, щоб швидше знайти необхідні дані: фото, статтю або відео і т.д.

Читати більше на - igroup.com.ua/seo-articles/404-not-found/ 





До того, як сучасний інтернет став доступний по всьому світу, мережа не була глобальною. Сучасні протоколи, які в ній застосовують, придумали в 80-х і 90-х роках в CERN.

22.07.15
Тім Бернерс-Лі, винахідник HTTP, найвідомішого з них, створив його на основі файлового протоколу FTP. Бернерс-Лі також винайшов URI, URL, HTML і, звичайно ж, WWW в цілому - абревіатури, знайомі будь-якому досвідченому користувачеві Інтернету.

Версія HTTP 0.9, яка з'явилася в 1992 році, включала в себе коди стану з трьох цифр. Перша позначала вид повідомлення: 1 - інформаційне, 2 - успіх, 3 - перенаправлення, 4 - помилка клієнта, 5 - помилка сервера. Друга цифра позначала підгрупу повідомлень, третя - конкретне повідомлення в цій групі. Коди на кшталт 200 ( «добре») і 304 ( «не змінилося») ми ніколи не бачимо, тому що замість цих цифр браузери відображають вміст сторінок. А ось помилка 404 ( «, не знайдено») добре всім відома. З нею стикався кожен користувач, хто неправильно вводив адреса сторінки в рядок браузера або переходив по посиланню на неіснуючу сторінку.

Хоча це всього лише легенда, вона, як і сама помилка 404, вже перетворилася на частину інтернет-фольклору

З помилкою 404 пов'язана міська легенда. Нібито свого часу в офісі CERN на четвертому поверсі була кімната 404, де знаходився центральний сервер. Там сиділи кілька людей, які вручну обробляли приходили запити. Якщо запит був помилковим, то з'являлося повідомлення «Room 404: file not found». І хоча це всього лише легенда, вона вже увійшла в інтернет-фольклор, а сама помилка 404 стала частиною популярної культури і сленгу, полігоном для гумору веб-дизайнерів і символом благодійності.

«Як людина, яка працювала в CERN, кажу вам, що кімнати 404 на четвертому поверсі офісу не було. У CERN кімнати нумерують по-іншому: перша цифра позначає номер будинку, а дві інших - номер кімнати. Але в будівлі номер 4 немає кімнати номер 04, відлік там починається з 410 і йде по наростанню - не питайте мене, чому »

Тім Бернерс-Лі
винахідник HTTP https://igromania.km.ua/a207365-otkuda-vzyalas-oshibka.html

пʼятниця, 12 липня 2019 р.

Флеш-картки у навчальному процесі: коли знання можна побачити

Ви напевне бачили, як ведучі ток-шоу чи студенти перед доповіддю прискіпливо розглядають спеціальні картки. Або люди, які бажають вивчити іноземну мову, носять із собою цілі стоси папірців з окремими словами. Навіщо це? Усе дуже просто: для успішного засвоєння потрібної інформації. Саме для цього існує методика роботи з флеш-картками. Адже матеріал, який сприймається візуально та повторюється нами кілька разів, значно краще засвоюється мозком і надовго запам’ятовується. 

Суть методики роботи з флеш-картками

Суть методики використання флеш-карток у тому, щоб через певні проміжки часу вивчати та перевіряти інформацію, яка подається на спеціальних картках (у вигляді слів, чисел, зображень тощо). Дані на них розміщуються з обох боків. Наприклад, на одному знаходиться запитання (хімічна формула або дата), а на іншому – відповідь чи коротке пояснення. Такі флеш-картки називають «фізичними» (їх можна тримати в руках). Також існують ще й онлайн-картки, які стають дедалі популярнішими, адже ґаджети нині є ледь не в кожного. 
Донедавна флеш-картки використовували здебільшого для вивчення іноземної мови (насамперед лексики). Та зараз їх однаково успішно задіюють для запам’ятовування матеріалу з будь-якого навчального предмету. Наприклад, це можуть бути пам’ятки архітектури (історія), фразеологізми (українська мова) чи формули хімічних сполук (хімія). Робота з такими картками спрямована на візуальне сприйняття інформації та побудову асоціативних рядів. Крім того, використання флеш-карток базується на ігровому принципі, що дозволяє зацікавити дітей, додати навчанню змагального запалу.
Для кращого запам’ятовування використання флеш-карток поєднують із методикою «розділеного повторення». Так, матеріал не лише вивчають за допомогою карток, а й кілька разів перевіряють якість його запам’ятовування (дотримуючись певної періодичності). Це дозволяє значно краще засвоювати інформацію, виокремити проблемні питання та зосередитися на їх вирішенні. 

Алгоритм використання флеш-карток

Як користуватися флеш-картками? Усе дуже просто: вивчаючи певний обсяг матеріалу, вчитель виокремлює основну інформацію (наприклад, сукупність дат із теми чи перелік назв та авторів літературних творів) та формує набір флеш-карток. Під час роботи з ними інформація буде розділена на чотири групи: незнайома, малознайома (вивчення вже почалось), добре засвоєна та складна для сприйняття (потребує додаткового повторення). На практиці це має такий вигляд:
1. Заздалегідь підготуйте чотири невеликі коробки (наприклад, із картону) та потрібну кількість карток.
Усі флеш-картки покладіть до однієї зі скриньок (назвемо її «основною»). Запропонуйте учню взяти з неї 10-20 карток і вивчати їх протягом дня. Наступної доби попросіть дитину покласти опрацьовані картки до нової коробки (наприклад, «першої»). Після цього запропонуйте школяреві взяти з основної скриньки новий набір флеш-карток.
2. Після того, як у першу коробку буде покладено 50-60 карток, попросіть учня дістати їх звідти і повторити матеріал.
Трохи згодом перевірте знання дитини: покажіть їй флеш-картки та попросіть називати правильні відповіді. Якщо інформація з картки добре запам’яталася, її можна перемістити до другої коробки, а якщо ні – повернути картку до основної скриньки. Слідкуйте, щоб учень відповідав чесно і не плутав знання матеріалу та його впізнавання.
3. Коли у другій скриньці буде близько 30-40 флеш-карток, знову запропонуйте школяреві перевірити знання.
Якщо дитина швидко та правильно відповідає на запитання, помістіть картку до третьої коробки. Коли ж матеріал не вдалося вивчити – покладіть картку до основної скриньки.
4. Флеш-картки, які знаходяться у третій коробці, можна вилучати з процесу вивчення, а зафіксовану на них інформацію вважати закріпленою.
Але для кращого запам’ятовування варто періодично повторювати навіть те, що добре відомо. Саме так знання будуть успішно переходити із короткотривалої до довготривалої пам’яті.
Варто пам’ятати, що кожна дитина має власний темп запам’ятовування. Тож періодичність вивчення та повторення флеш-карток, а також необхідну кількість карток у кожній скриньці варто обирати індивідуально. Так само це стосується й різних навчальних предметів, адже іншомовні слова можна засвоювати значно швидше, ніж, наприклад, інформацію про пам’ятки архітектури. Загалом за допомогою флеш-карток можна вивчати новий матеріал, готуватися до контрольних робіт чи іспитів, перевіряти якість знань та поглиблювати їх.

Як зробити використання флеш-карток ще ефективнішим?

  1. Запропонуйте дитині самостійно створювати флеш-картки. Так інформація буде засвоюватися вже на етапі підготовки матеріалів.
  2. Поясніть учням, що вивчення флеш-карток не потребує багато часу (одна така сесія може тривати всього 10-15 хвилин).
  3. Переконайте дітей систематично працювати з картками. Попросіть їх намагатися робити це щодня (як тільки з’являється час та можливість).
  4. Наголошуйте на тому, що інформацію потрібно дозувати. Не варто навіть намагатися вивчити все й одразу.
  5. Навчіть дітей розділяти складний матеріал на складові. Адже метод флеш-карток працює за принципом «одне запитання – одна відповідь».
  6. Мотивуйте школярів самостійно перевіряти свої знання, влаштовувати навчальні змагання з однокласниками.
  7. Просіть дітей завжди озвучувати інформацію з карток. Це дозволить швидко виявити помилки та додатково залучити слуховий канал сприйняття інформації.
  8. Наполягайте на тому, щоб школярі завжди вивчали флеш-картки з обох боків (так легше простежити зв’язок між запитанням та відповіддю). 
  9. Намагайтеся робити матеріал флеш-карток цікавим, пропонуйте дітям використовувати яскраві асоціації.
  10. Створюючи флеш-картки, поєднуйте використання слів та зображень (для додаткової візуалізації).

пʼятниця, 14 червня 2019 р.

Дієві поради для розвитку комунікативних навичок

Вчимо дітей мистецтву спілкування – корисні поради для розвитку комунікабельності.
Яким має бути спілкування між учнями? Доброзичливим та невимушеним. Але, на жаль, так буває не завжди. У ваших силах налагодити комунікацію у класі, допомогти дітям навчитися товаришувати – насправді це простіше, ніж здається.

Виходимо з причин проблеми

Спочатку придивіться, які саме проблеми комунікації мають ваші учні:
  • чи є загальна напруженість, чи нервують вони під час спілкування;
  • чи наявне відчужене ставлення до інших та як воно проявляється;
  • можливо, учні не дивляться в очі при розмові, сутуляться або недоречно посміхаються;
  • чи говорять вони занадто швидко, дуже голосно або майже пошепки.
Аналіз поведінки підкаже вам, чому в дітей виникають проблеми та як можна їх подолати.
Так, учень може не бачити необхідності знаходити спільну мову з однолітками. Якщо дитяча комунікабельність знижена через переконання «Кожен – сам за себе, ніхто мені не потрібен», треба довести хибність цієї тези.
Коли учень начебто й тягнеться до однокласників, але не розуміє, як знайти з ними спільну мову – можливо, він не має потрібного прикладу. Тож слід показати, як зацікавити інших, як легко підтримати бесіду.
Якщо ж дитина вразлива чи має занижену самооцінку, тоді дорослий повинен тактовно показати шляхи подолання внутрішніх негараздів.

Практичні кроки назустріч замкнутим учням

Навчитися будувати стосунки, не спілкуючись із людьми, неможливо. Тому потрібно створювати умови для набуття учнями досвіду колективної взаємодії та спілкування. Завдання вчителя – спланувати командну роботу, організувати проектні дослідження чи проводити виховні години, які згуртовують. Участь у такій роботі дає можливість будь-якому учню проявити себе. Але тут є нюанси.
  1. Якщо говорити про учнів, яким важко побудувати спілкування з однолітками, слід звернути увагу на низку чинників, що можуть бути причиною такої проблеми. Їм може не вистачати емпатії до співрозмовників. Або вони просто не розуміють, що для полегшення встановлення контакту необхідно бути ввічливими. Отже, їх треба навчити обирати доречний тон бесіди відповідно до особливостей ситуації спілкування та характеру співрозмовників. Коли комунікативні навички відсікаються як непотрібні, легко не зважати на правила доброго тону. Тож нехай у класі панують вимоги не переривати співрозмовників, а розмовляючи, не займатися сторонніми справами, наприклад, не сидіти у соцмережах.
  2. Коли учень бажає, але не вміє спілкуватися, дайте йому приклад. Так, у початковій школі найкраще спрацьовує пропозиція «Давай разом», тобто діти вчаться знайомитися та пропонувати одне одному взяти участь у спільній справі. Учень має знати, що з кимось в нього вийде потоваришувати, а хтось не піде на контакт, і це нормально – не потрібно намагатися сподобатися всім. У середніх та старших класах на перший план виступає вміння цікавитися думкою інших та пошук шляхів розв'язання суперечок чи непорозумінь.
  3. Усім хочеться влучно висловлювати власні думки, але для цього потрібен неабиякий словниковий запас. Тому на будь-якому уроці будуть доречними вправи, побудовані за схемою «запитання – відповідь», які навчать учнів вести діалог. Якщо дитина може розгубитися, коли до неї звертаються, запропонуйте разом вигадати декілька універсальних фраз-шпаргалок, які можна буде використати для впевненої відповіді на запитання. Запам’ятовування висловів, які здаються цікавими, також значно збагатить лексикон.
  4. Поширеною причиною проблем у спілкуванні є невпевненість у власних силах. Наприклад, навички спілкування в сором’язливого учня тренують прохання час від часу принести щось необхідне або передати комусь на словах корисну інформацію. Також порадьте просто вітатися з кожним, хто йде назустріч.
  5. Дітям, які бояться виступати на публіці, варто готувати промови перед дзеркалом. Підкажіть, що заповнити паузи у діалозі можна, поставивши питання за темою, яка обговорювалась останнім часом. Такий підхід дозволить водночас проявити цікавість до однолітків та підтримати будь-яку розмову. Якщо дитина говорить занадто тихо, можна тренувати звучність голосу.
Допомогти учням розвинути товариські якості просто! Для цього ви можете:
  • створити у колективі атмосферу доброзичливості та поваги;
  • знаходити спільні інтереси – регулярно влаштовувати цікаві позакласні заходи, організовувати обговорення важливих завдань;
  • підтримувати дітей у бажанні спілкуватися, в прагненні знаходитися у вирі подій;
  • допомогти розставити соціальні пріоритети: розібратися, хто входить до числа друзів, а хто – просто знайомих; пояснити, що варто про себе розказувати, а що краще залишити для близького кола;
  • ненав’язливо спрямовувати дітей, які мають комунікативні проблеми, застосовувати на уроках методи та інструменти, що розвивають уміння спілкуватися.

неділя, 14 квітня 2019 р.

Лауреати цьогорічної Премії Тьюрінга

Премія Тьюрінга, яка отримала назву на честь британського вченого Алана Тьюрінга, була заснована у 1966 році та вважається найпрестижнішою у сфері інформаційних технологій, своєрідною "ІТ Нобелівською премією". 
Цьогоріч Міжнародна Асоціація обчислювальної техніки присудила цю премію трьом вченим, "хрещеним батькам" штучного інтелекту - Йошуа Бенжіо, Джеффрі Хінтону и Янну ЛеКуну.
 

Методи, розроблені ними у різні роки дозволили зробити прорив у таких задачах, як комп'ютерний зір та розпізнавання мовлення. 
У 2012 році група вчених під керівництвом Хінтона представила на конкурсі з розпізнавання зображень тест штучного інтелекту ImageNet на основі нейромереж, який продемонстрував 85% правильних відповідей!

Кожен з нас сьогодні взаємодіє з алгоритмами розробленими Бенжіо, Хінтоном и ЛеКуном

Це системи розпізнавання облич при розблокуванні телефону, письмове спілкування, що пропонує варіанти введення тексту, самокеровані автомобілі, автоматизована медична допомога тощо. 
Вчені продовжують свою дослідницьку діяльність у сфері штучного інтелекту: Хінтон - у компаніі Google, Бенжіо - професор Монреальського університету та засновник компанії Element AI, Янн ЛеКун — головний спеціаліст зі штучного інтелекту компанії Facebook.

Всем знакомая Роботландия. Исполнители

ScratchJr - цікаве програмування для малят

ScratchJr (читається «Скретч Джуніор») - це все той же самий Скретч, тільки спрощений для того, щоб на ньому могли програмувати маленькі діти.


Інтерфейс ScratchJr складається з бібліотеки проектів і редактора проектів. У редакторі проектів є все та ж палітра блоків, але урізана і спрощена. Також в ScratchJr присутній векторний графічний редактор також спрощений для малюків.
Сторінка підтримки для вчителів та зацікавлених батьків https://www.scratchjr.org/

В українських школах інформатику замінять новим предметом

 
Наразі в українських школах інформатику вивчають з другого класу. Український уряд оприлюднив програму підтримки IT-галузі. Ідея належала народним депутатам-ІТ-шникам, які пройшли до парламенту. Так, колишній голова ІТ-компанії, а тепер народний депутат Олексій Скрипник переконує, що мови програмування нинішнім учням можуть бути більш необхідними за іноземні, тому що навіть у кризу ця галузь єдина, яка зростає. "Щоб створити ІТ-компанію, вам потрібні два генія і два комп'ютери. З урахуванням того, скільки у нас коштували генії, це було дуже дешево", - повідомив політик. Наразі в українських школах інформатику вивчають з другого класу. Зокрема, вчать дітей малювати. В 11 класі столичного ліцею інформаційних технологій випускники працюють над спільним проектом - грою "Школа". Слід зазначити, що в Міносвіти готують зміни до шкільної програми. У парламенті сподіваються побачити в розкладі програмування замість інформатики вже на початку нового навчального року.

середа, 10 квітня 2019 р.

НУШ. Методичні рекомендації, щодо викладання інформатики


Доброї пори доби всім, хто цікавиться освітньою реформою 2017-2029 рр.. Нова українська школа (НУШ), 12-ти річна школа, новий крок України на шляху до модернізації навчально-виховного процесу, все, про що говорили, показували, і нарешті, з 1 вересня 2018 року розпочнеться, а саме, школярі підуть у перший клас НУШ.

Опис ключових змін до курсу "Інформатика. 2-4 класи"

Спрощення та оновлення програми “Інформатика” для загальноосвітніх навчальних закладів, школа І ступеню, здійснилась в результаті громадського обговорення, а саме пропозицій:

  • видалити або скоротити теми Повторення і систематизація навчального матеріалу за минулий рік, Узагальнення та систематизація навчального матеріалу за поточний рік;
  • 2 клас: Теми Основні складові комп’ютера, Історія обчислювальних пристроїв, Комп’ютерна підтримка вивчення навчальних предметів;
  • 3 клас: Файли та папки. Вікна та операції над вікнами;
  • 4 клас: Файл. Папка. Операції над папками і файлами.

Перелічені теми були видалені, натомість, необхідний для вивчення зміст з видалених тем було додано в інші теми. Натомість за численними пропозиціями була повернута тема з пропедевтики програмування “Команди і виконавці” в 2 клас без вживання слова “алгоритми”. За пропозиціями була додана тема “Текст” у 3 класі.

Спрощення термінів:

  • Замінено інформаційні процеси на дії з інформацією, редагування, форматування на змінювання.
  • Замінено у сферах діяльності людини.
  • Замінено повідомлення, відомості, дані на інформація.
  • Замінено гіперпосилання на посилання.
  • Замінено слова операція, процес на простіші за змістом.
  • Видалено тему об’єкт та не вживається більше значення властивостей об’єктів, натомість замінено на різні терміни, об’єкт зустрічається, але край рідко.
  • Додано Учень/учениця використовує у своєму мовленні..., щоб уникнути додавання складних термінів під час написання підручників. 

Осучаснення:

За рахунок вивільненого змісту та видалення тем, що не несли змістового наповнення даними науки “Інформатика” було додано:

  • ознайомлення з середовищами для читання текстів – в темі Текст; робота з картами - в темі Графіка;
  • ознайомлення зі схемами (графами), діаграмами - в темі Графіка - з акцентом на вміння орієнтуватись в даному графічному зображенні, доповнювати готові схеми, прості дитячі діаграми;
  • перетворювати текстову та числову інформацію в графічну, у вигляді схем, діаграм з наданням вчителем шаблонів цих графічних зображень.

Опис змісту та державні вимоги... мають нове формулювання з передбаченням, що дитина зможе практично виконати дії на стаціонарному, портативному, будь-якому мобільному пристрої, не залежно від різноманіття операційних систем і не залежно від того в інстальованій програмі на ПК буде виконувати чи в хмарному середовищі.
Опис ключових змін до оновлених програм початкової школи    Поглиблено змістове наповнення тем щодо підтримки вивчення навчальних предметів та конкретні кроки щодо навичок безпеки дитини в інформаційному середовищі.
Не враховано пропозиції, що несуть загальний характер: розпочати вивчати інформатику з 3 класу, пропозиції щодо конкретного програмного забезпечення (у програмах не згадуються назви конкретних ПЗ), пропозиція не включати підтримку навчальних предметів взагалі, пропозиції ввести нові складні для дитини терміни, пропозиції додати в програму детальний опис покрокових дій дитини під час практичних завдань.

Перейти до навчальної програми 


Обов'язковий курс

для вчителів початкових класів

На сайті студії онлайн-освіти EdEra (за посиланням: https://ed-era.com/nus) стартувала реєстрація на обов’язковий «Онлайн-курс для вчителів початкової школи», які навчатимуть 1-й клас з вересня 2018 року.Наразі, зареєструвавшись, можна ознайомитися зі структурою курсу, функціоналом платформи, а також вступними роликами лекторів, що читатимуть матеріал.  

На допомогу учасникам онлайн-курсу розроблено інтерактивний посібник-глосарій EdEra Books із короткими теоретичними відео та навчальними текстами з онлайн-курсу. Так вчителі матимуть швидкий доступ до важливої методичної інформації.

Інтерактивний посібник для вчителів початкових класів

EdEra Books — соціальний проект інтерактивної освітньої літератури. Розробляється командою молодих науковців, програмістів, дизайнерів та експертів. Онлайн-книги на EdEra складаються з ілюстрованих текстів з інтегрованими відео та тестами для перевірки здобутих знань. Дозволяють поєднати різні методи сприйняття інформації і підвищити ефективність навчання. І головне — безкоштовний доступ онлайн 24/7.

четвер, 4 квітня 2019 р.

Сьогодні - Міжнародний день Інтернету

 
4 квітня – День Інтернету, покровителем якого став перший енциклопедистД
Дата 4.04 – нагадує поширену помилку 404
Сьогодні Інтернет-розробники та веб-майстри всього світу святкують Міжнародний день Інтернету.
Святкування відбувається 4 квітня – у день смерті святого Ісидора Севільського, покровителя учнів та студентів, який створив першу в історії енциклопедію «Etymologiae» в 20 томах. У 1998 році Папа Римський Іван Павло II визнав всесвітню мережу скарбницею людського знання.
У 1999 році було представлено кандидатів на роль заступника Інтернету – святі Ісидор, Текла й Педро Регаладо. Ватикан доволі довго вибирав між кандидатами і тільки у 2000-му почав схилятися до думки, що найкращим покровителем мережі буде святий Ісидор. Аргументуючи своє рішення призначити саме цього святого покровителем Інтернету, Іван Павло II сказав, що Інтернет — це своєрідна енциклопедія людських знань. Крім того, саме Ісидор Севільський уперше застосував у своїй праці систему перехресних посилань, що віддалено нагадує гіперпосилання, які використовують у мережі. Дата 4 квітня – 4.04 – нагадує поширену помилку 404 («Сторінку не знайдено»)

середа, 3 квітня 2019 р.

Програмування стане обов'язковим предметом в початкових школах Японії

Комп'ютерне програмування стане обов'язковим предметом в початкових школах Японії з квітня 2020 року, повідомляє Nikkei Asian Review. Країна збирається навчити нове покоління затребуваним навичкам в області інформаційних технологій.
Основи програмування будуть викладатися, починаючи з 5 класу (в Японії перші шість класів відносяться до початкової школи). У 7-9 класах програмування стало обов'язковою частиною програми вивчення технологій з 2012 року, а з 2021 року складову даного предмета в розкладі японських учнів планується розширити. З цією метою 26 березня 2019 року, міністерство освіти Японії вже затвердило нові підручники.
Заходи щодо вдосконалення освітньої програми за допомогою впровадження обов'язкового предмета програмування в японських школах обумовлені, зокрема, дефіцитом працівників в IT-сфері, а також необхідністю посилити конкурентну перевагу майбутніх фахівців в області технологій.
Згідно з прогнозами Міністерства економіки, торгівлі та промисловості Японії, вже в 2020 році країна буде відчувати брак близько 290 тисяч працівників IT-сфери, а до 2030 року - близько 590 тисяч, навіть якщо IT-ринок буде зростати помірними темпами.
У зв'язку з ситуацією, що склалася, включення програмування в навчальну програму початкової школи Японії є важливим "кроком вперед, хоч і недостатнім у порівнянні з іншими країнами", зазначив професор комп'ютерних наук в Університеті Тойо Кен Сакамури. Він взагалі пропонує зробити програмування окремим шкільним предметом, адже на даний момент його вивчення входить в окремий курс під назвою "Технології та домашня економіка".
На думку президента групи компаній EVEREST Юрія Чубатюка, на тлі багатьох нововведень і альтернативних методик навчання, які впроваджуються країнами в систему освіти з метою формування ІКТ-навичок у дітей, саме програмування має бути в пріоритеті. "Це універсальна міжнародна мова, вивчення якої навіть на базовому рівні дозволяє перетворити сучасне покоління зі споживачів технологій в потенційних творців і майбутніх новаторів. Програмування не просто розвиває - воно дає розуміння принципу роботи існуючих вже сьогодні інновацій, а тому, по суті, є основою нового конкурентного технологічного світу", - підкреслив Чубатюк.
До речі, варто відзначити, що Південна Корея почала вводити раннє програмування в навчальні плани початкових і середніх шкіл ще в 2007 році. А Великобританія в 2014 році зробила даний предмет обов'язковим для учнів, починаючи з 5 років.
Україна поки що в процесі. Нагадаємо, раніше повідомлялося, що методична група київської Гімназії А+ за підтримки групи компаній EVEREST розробить для українських шкіл експериментальну освітню платформу з навчання ранньому програмуванню в школах. Проект передбачає включення раннього програмування в курс існуючого нині предмета "Інформатика" для молодших класів.

вівторок, 19 березня 2019 р.

Топ-5 шляхів застосування штучного інтелекту до 2030 року

Штучний інтелект (ШІ) уже встиг стати важливою частиною сучасного життя. Розробки в цій галузі, починаючи із Siri чи Spotify у смартфонах і закінчуючи складними системами запобігання шахрайству в банківській сфері, сприймаються як щось буденне.
Новий звіт, опублікований дослідниками Стенфордського університету США, містить прогноз стосовно того, як ШІ ще сильніше може інтегруватися в життя людей у найближчому майбутньому. Документ також містить рекомендації стосовно найбільш ефективного використання систем штучного інтелекту.
«Розумне» регулювання руху
Сучасні світлофори працюють згідно з розкладом, і лише в деяких випадках їхню роботу коригують вручну співробітники поліції. «Розумні» світлофори, на думку вчених, можуть використовувати камери та дорожні сенсори для оптимального регулювання дорожнього руху. ШІ на основі опрацьованих даних і без втручання людини зменшать кількість «вузьких місць» на дорогах, що, у свою чергу, також сприятиме зменшенню викидів в атмосферу, спричинених роботою двигунів авто. Подібні системи вже тестуються у Піттсбурзі, Лос-Анджелесі та Каліфорнії.
Роботизовані будинки
ai_robot1
Інтелектуальні термостати та холодильники із сенсорними екранами – це лише початок проникнення ШІ у побут. У майбутньому «розумні» будинки самостійно регулюватимуть рівень освітлення, вмикатимуть ТБ та музику залежно від уподобань та звичок мешканців. Такі системи інформуватимуть, наприклад, про стан справ у холодильнику, коли терміни зберігання продуктів добігатимуть кінця, або нагадуватимуть про те, що час докупити харчів. Вони також автоматично зможуть формувати списки рецептів від продуктів, що є у наявності.
ШІ в ролі лікаря
Використання комп’ютерів з ШІ у медицині значно прискорить процес обстеження та поставлення діагнозу. Використовуючи розпізнавання голосу, такі системи шукатимуть симптоми в медичних базах даних. Людині-лікарю залишається підтвердити діагноз та в разі необхідності провести додаткове обстеження.
Охорона правопорядку
Фантастичний фільм «Особлива думка» (Minority Report) з Томом Крузом уже зараз не  дуже нагадує фантастику. Застосування Big Data дозволяє зі значною ймовірністю визначати райони, де можуть статися правопорушення. Ці ж системи можуть застосовуватися і для аналізу взаємозв’язків між жертвами та підозрюваними.
Сфера освіти
ai_robot2
До 2030 року посаду помічника викладача вже, можливо, буде займати не людина, а комп’ютер з ШІ або навіть людиноподібний робот. Вони самостійно визначатимуть сильні та слабкі сторони учнів, даватимуть їм додаткові пояснення, будуть формувати індивідуальні завдання. Очікується, що роботи-лінгвісти стануть співрозмовниками під час практичних занять з іноземних мов.

Чохол GPhone зможе робити аналіз крові на глюкозу

Що спільного у камер, диктофонів і музичних програвачів? Нам більше не потрібно носити їх окремо, тому що вони вже вбудовані в наші смартфони. Скоро і діабетики зможуть додати в цей список корисний пристрій для вимірювання рівня глюкози: дослідники з Каліфорнійського університету в Сан-Дієго створюють телефонний чохол, здатний зробити аналіз вашої крові.

Прототип назвали GPhone. Він був видрукуваний на 3D-принтері. Працює від батареї смартфона, на який надівається. На одному краю чохла розташований змінний сенсор, пов'язаний з друкованою системною платою. Додатково до чохла кріпиться знімний стилус, на кінці якого встановлюється одноразовий кулька-пелетів. Щоб отримати потрібні дані, користувач дістає стилус, стосується стороною з пелет сенсора, тим самим заряджає його. Потім на пеллет додається зразок крові. Ензим всередині нього реагує на рівень глюкози і генерує електричний сигнал. Цей сигнал приймають електроди на сенсорі. Чим вище рівень глюкози, тим сильніше сигнал.
Потім сенсор передає дані по Bluetooth на смартфон. Отримані дані відображаються на кастомними додатку для операційної системи Android. Інформацію можна збирати, щоб відстежувати зміни, а потім ділитися ними зі своїм лікуючим лікарем. весь тест займає всього 20 секунд. Як тільки все завершується, одноразовий пелет викидається, а сенсор деактивується в процесі.
Чохол GPhone робить аналіз крові на глюкозу
Технологія поки знаходиться на стадії концепту. Створюється чохол GPhone компанією дослідників, на чолі якої стоять професора Патрік Мерсер і Джозеф Вонг. Вони описали свою технологію і опублікували дослідження в журналі "Біосенсори і біоелектроніка". Зараз на один тест необхідно близько 12 крапель крові, але розробники працюють над скороченням цієї кількості.
Розробники повідомляють, що одноразові пелети для стилуса будуть обходитися не дорожче листка паперу, який використовується для проведення традиційного тесту. Також вони розраховують, що в майбутньому така технологія буде вбудовуватися безпосередньо в смартфони.

Всесвітній павутині 30 років. Творець хоче її вбити

Фізик та інженер Тім Бернерс-Лі, який створив World Wide Web, як світ свободи і рівності, розчарований нинішнім станом справ і пропонує все змінити.

Всесвітній павутині 30 років. Творець хоче її вбити
Сьогодні, 12 березня, виповнюється 30 років з дня появи Всесвітньої павутини (World Wide Web, WWW), яка поклала початок інтернет-комунікації в тому вигляді, якою ми її знаємо зараз.
Веб-павутина з'явилася в Європейській організації з ядерних досліджень CERN, де запускають Великий адронний колайдер, для обміну академічними документами.

За десятиліття вона кардинально трансформувалася, переросла в набагато більше, і тепер її творець Тім Бернерс-Лі пропонує все змінити


Батько Веб-павутини пропонує нову Мережу

 Зміни, які Всесвітня павутина привнесла в життя людини, часто критикують. Але інтернет - це дзеркало людства, в якому відображаються всі прояви геніальності і дурості, тому детально зупинятися на них не будемо.
У сера Тімоті до свого дітища також є претензії: зі світу свободи, рівності і братерства Всесвітня павутина трансформувалася в справжнісіньку пастку даних про користувачів, на якій наживаються ті, хто вміє працювати з BigData.
У 2014 році, відзначаючи 25-річчя свого творіння, Бернерс-Лі запропонував створити мережеву конституцію через те, що її відкритості загрожують уряди і корпорації, які прагнуть контролювати інтернет.
Широкомасштабне стеження, яке ведуть уряди США і Британії, контроль доступ до інформації в Китаї або відключення інтернету в Єгипті, щоб перешкодити протестувальникам - з цих та інших причин вчений закликав разом створити концепцію мережевого нейтралітету.
На початку 2018 року творець World Wide Web заявив про негативний вплив гегемонії IT-корпорацій, як Facebook і Google, на інновації у всій сфері, концентруючи владу в руках одиниць, які отримують "контроль над тим, які ідеї і думки видимі і приховані".
"Ці домінуючі платформи створюють бар'єри для конкурентів. Скуповують найкращі стартапи, наймають найкращі таланти. Додайте до цього конкурентну перевагу, яку дають їм призначені для користувача дані, і ми можемо очікувати, що наступні 20 років будуть в рази менш інноваційними, ніж останні", - вважає Бернерс-Лі.
Вчений вважає, що корпорації не збираються вирішувати такі проблеми, як фейкові новини, витоки даних й інші маніпуляції, оскільки націлені на комерційні, а не соціальні цілі.
Бернерс-Лі закликає технологічні компанії усвідомити, що реклама - не єдиний спосіб заробляти гроші, і каже про дефіцит креативності в сфері IT.
У цілому, на думку вченого, вирішення проблем сучасного інтернету лежить не стільки в технологічній, скільки в соціальній і політичній площинах і закликає його зробити більш доступним.
У жовтні минулого року Бернерс-Лі представив нову структуру Всесвітньої павутини - Inrupt, яка стане частиною проекту Solid. Це буде нова децентралізована мережа, побудована на модульній архітектурі зберігання даних з відкритим кодом.
Вчений пропонує зберігати дані в pods (personal online data stores), а не в різних месенджерах і соціальних мережах. На думку вченого, таке рішення допоможе знизити втручання держави і різних корпорацій в життя людей.
У запропонованій ним новій версії жоден тотальний контроль над користувачами буде неможливий.