вівторок, 19 березня 2019 р.

Всесвітній павутині 30 років. Творець хоче її вбити

Фізик та інженер Тім Бернерс-Лі, який створив World Wide Web, як світ свободи і рівності, розчарований нинішнім станом справ і пропонує все змінити.

Всесвітній павутині 30 років. Творець хоче її вбити
Сьогодні, 12 березня, виповнюється 30 років з дня появи Всесвітньої павутини (World Wide Web, WWW), яка поклала початок інтернет-комунікації в тому вигляді, якою ми її знаємо зараз.
Веб-павутина з'явилася в Європейській організації з ядерних досліджень CERN, де запускають Великий адронний колайдер, для обміну академічними документами.

За десятиліття вона кардинально трансформувалася, переросла в набагато більше, і тепер її творець Тім Бернерс-Лі пропонує все змінити


Батько Веб-павутини пропонує нову Мережу

 Зміни, які Всесвітня павутина привнесла в життя людини, часто критикують. Але інтернет - це дзеркало людства, в якому відображаються всі прояви геніальності і дурості, тому детально зупинятися на них не будемо.
У сера Тімоті до свого дітища також є претензії: зі світу свободи, рівності і братерства Всесвітня павутина трансформувалася в справжнісіньку пастку даних про користувачів, на якій наживаються ті, хто вміє працювати з BigData.
У 2014 році, відзначаючи 25-річчя свого творіння, Бернерс-Лі запропонував створити мережеву конституцію через те, що її відкритості загрожують уряди і корпорації, які прагнуть контролювати інтернет.
Широкомасштабне стеження, яке ведуть уряди США і Британії, контроль доступ до інформації в Китаї або відключення інтернету в Єгипті, щоб перешкодити протестувальникам - з цих та інших причин вчений закликав разом створити концепцію мережевого нейтралітету.
На початку 2018 року творець World Wide Web заявив про негативний вплив гегемонії IT-корпорацій, як Facebook і Google, на інновації у всій сфері, концентруючи владу в руках одиниць, які отримують "контроль над тим, які ідеї і думки видимі і приховані".
"Ці домінуючі платформи створюють бар'єри для конкурентів. Скуповують найкращі стартапи, наймають найкращі таланти. Додайте до цього конкурентну перевагу, яку дають їм призначені для користувача дані, і ми можемо очікувати, що наступні 20 років будуть в рази менш інноваційними, ніж останні", - вважає Бернерс-Лі.
Вчений вважає, що корпорації не збираються вирішувати такі проблеми, як фейкові новини, витоки даних й інші маніпуляції, оскільки націлені на комерційні, а не соціальні цілі.
Бернерс-Лі закликає технологічні компанії усвідомити, що реклама - не єдиний спосіб заробляти гроші, і каже про дефіцит креативності в сфері IT.
У цілому, на думку вченого, вирішення проблем сучасного інтернету лежить не стільки в технологічній, скільки в соціальній і політичній площинах і закликає його зробити більш доступним.
У жовтні минулого року Бернерс-Лі представив нову структуру Всесвітньої павутини - Inrupt, яка стане частиною проекту Solid. Це буде нова децентралізована мережа, побудована на модульній архітектурі зберігання даних з відкритим кодом.
Вчений пропонує зберігати дані в pods (personal online data stores), а не в різних месенджерах і соціальних мережах. На думку вченого, таке рішення допоможе знизити втручання держави і різних корпорацій в життя людей.
У запропонованій ним новій версії жоден тотальний контроль над користувачами буде неможливий.

Немає коментарів:

Дописати коментар